הכרזה

מוטט
עדיין אין הכרזות

שבדיה כדרכה מתעוררת לאט ובשקט

מוטט
X
  • סינון
  • זמן
  • הצג
נקה הכל
הודעות חדשות

• שבדיה כדרכה מתעוררת לאט ובשקט

לפני מספר שנים באחת מטיסותיי משבדיה לארץ, ישבתי ליד קבוצת צליינים מבוגרים שטסו לארץ. באותה נסיעה חזרתי מעבודה בעיר מלמו והחוויה הייתה די קשה.

במהלך הטיסה דיברנו והכומר הלותרני המקסים שהיה ראש הקבוצה, ענה לשאלה שלי; איך מלמו הפכה לעזה? לא נעים למי שאינו מוסלמי במרכז העיר.
    הכומר החביב האיר את עיניי: לפי כעשור ויותר אולי, שמחנו להיות קולטי מהגרים ועושי טוב, כמו שתמכו בישראל הקטנה בשנות ה- 60.
    אני גר בכפר קטן מרוחק 8 ק"מ ממלמו ופתאום כל האנשים הצבעוניים עם התלבושות המהממות שלהם, גרמו לי לחוש שאני חי במרחב בינלאומי, שהוא פתוח לעולם הגדול. הרגשתי שאני חי באזור קוסמופוליטי מעניין ומרגש.
    דברנו על הסכנות הרבות של הבדלי התרבויות ובעיקר אי הרצון של המוסלמים להיטמע בחברה השבדית. הוא היה ספקן, חייך ואמר: "אצלנו זה לא יקרה". הוא תלה תיקוות רבות בטוב ליבם של השבדים, בחינוך המעולה, בעטיפה הכלכלית המדהימה ולא הבין איך אפשר לירוק לכזו באר זכה.
    זה קורה ובגדול. אונס, שוד, רמיית שלטונות המס הנדיבים. מלמו ממש הפכה לעזה ולא במובנים החיוביים של נימוס וכבוד. צעקות, לכלוך, הפרעה לסועדים במסעדות וזלזול בכל חוקי המקום. נהיה לא נעים לשבת במסעדות, גברים לוטשים עיניים לעבר נשים שלא לבושות לפי קוד האיסלם. צעקות בקולי קולות, שבדים פשוט עוזבים בשקט את בית הקפה בקניון בו אשכול ילדים צווח ומפריע לכל אדם לנהל שיחה. לכלוך ברחובות היפים, נהיה שגרה רגילה. השבדים מתעלמים ועוברים לכפרים שמסביב למלמו.
    בטוב זה לא יגמר. כל דמוקרטיה בתחילה היא חלשה כי היא סובלנית, אח"כ מגיעה התגובה והיא עשויה להיות לא נעימה. המהגרים מתאזרחים והם בעלי קולות בחירה. מה יעשו השבדים? קשה לדעת. בפינלנד יש אפש סובלנות למהגרים מפרי חוק והם מגורשים למרות שהתאזרחו. שבדיה כמו פינלנד איננה ארץ יעד ראשונה של המהגרים ולכן המדינות הללו אינן חייבות דבר למהגרים. פינלנד הרבה יותר קשוחה במדיניות כיבוד וציות החוק הפיני. השבדים מתקשים. הם תופסים את עצמם נאורים ומתקדמים יותר. האם זה יעזור בסופו של דבר? נחיה ונראה.

מעבד...
X