הכרזה

מוטט
עדיין אין הכרזות

מניעת התעללות בפעוטות במוסדות חינוך, טיפים שלא חשבתם עליהם כלל

מוטט
X
 • סינון
 • זמן
 • הצג
נקה הכל
הודעות חדשות

 • מניעת התעללות בפעוטות במוסדות חינוך, טיפים שלא חשבתם עליהם כלל

  התעללות בפעוטות במשפחתונים, מעונות, צהרונים וגני ילדים, הפך לאחד הנושאים הכאובים והבוערים של מערכת החינוך בארץ. בהעדר הסדרה חוקית לגילאי 0-3 מתקשים ההורים לברור מה נכון להם, על מה לשים לב וממה להיזהר. להלן טיפים שנאספו מתוך ניסיוני כאם ומתוך עבודתי כמטפלת משפחתית.
  מסמך זה יכול לשרת הורים או ועדי הורים כמצע ראשוני לבחינת מאפייני מעון/ פעוטון/ משפחתון/ גן/ צהרון לילדים ופעוטות.
  עיקר ההתייחסות היא לגילאי 0-3 שנים. גילאים בהם הילדים אינם יכולים לספר את שעבר עליהם, וחוששים מהמטפלת בגלל אי הבנת מקומה בחייהם.  איור: עדי שוורץ


  אורות אדומים מהבהבים חזק


  1. התעללות פיזית בילדים:
  מעונות ופעוטונים לא נמצאים בחלל החיצון; לגיטימי להגיע מתי שרוצים ולעמוד מחוץ לגן ולשמוע מה עולה מהגן, קולות משחק, שקט, צעקות? לדבר עם שכנים ששומעים לרוב הכול ויודעים הרבה.
  • לשים לב במיוחד: מכות וחבלות. אין שטות גדולה מזו שילד זוחל או פעוט בן שנתיים יכול לחזור באופן די קבוע עם סימני מכות בגודל של אגרוף קפוץ, או כף יד פרושה. מכה ממשחק, מדופן של רהיט היא קטנה ולרוב אפילו לא מבחינים בה. לבדוק עם עוד הורים האם גם אצל ילדיהם יש מעת לעת "מכות" בגודל אגרוף על גוף הילד, "ממשחק".
  • תלונות על כאבים ללא ממצאים פיזיולוגיים.
  • רגרסיה חדה של הרטבה, הרעבה עצמית, בכי, הצמדות היסטרית לרגלי ההורים בעת הפרידה, צורך מתמשך לתלוש את העולל מידי ההורים. נכון, יש ילדים שמתקשים להיפרד ויש כאלה שגם בגיל 40 מתקשים להיפרד מאימא. בקלות ניתן לראות מתי הקושי הוא בלהיפרד מאימא ומתי זה החשש מהגננת. ככל שהגננת פחות סובלנית לטקס הפרידה מההורה, כך הנורות צריכות להבהב באור אדום זוהר!!!!!
  • תגובות מבטלות של הגננת /מטפלת על הערות הורים. ושיטת "ההתקפה היא ההגנה הטובה ביותר". זה הילד שלך, הוא פרוע, לא ממושמע, סתם מתבכיין, מפונק ועוד. תגובה עניינית היא בקשה לבדוק את הנעשה, מעקב ותקשורת סביב החבלה של הפעוט.
  • אמינות הגננת, נבדקת ביכולתה לדווח דיווחי אמת על אירועים בגן לפני שההורים גילו אותם, או למנוע אירועי הדבקת מחלות ובעיקר להיות כנה לגבי דיווח היום יומי הפשוט והרגיל, של כמויות של אוכל שהילד אכל/שתה. הרצון לרצות את ההורים ולהציג מצב אידאלי מתנפץ כאשר הילד יוצא מהמעון רעב בצורה חריגה, עייף מאוד, מיובש. אין שקרים לבנים ואין פינות עגולות בטיפול בעוללים בני חודשים ספורים. אם גננת התרשלה בהאכלה, החלפה ייתכן ולא קרה דבר, אם היא שקרה הדבר הכי יקר אובד- האמון לשלוח אליה את הילד מחר לגן שוב.
  • חלק מאמינות הגננת נבנית משמירה על בריאות העוללים. התעלמות מהדבקות של מחלות ווירוסים בגן וגלגול עיניים, הוא סימן לא טוב. מטפלות רבות לפעמים, שלא באשמתן מקבלות בבוקר ילד חולה, שהוריו הסתירו את החום של אתמול בלילה ובשעה עשר כבר ברור שהוא עם חום גבוה וחולה. גננת /מטפלת מקצועית מודיעה לכלל ההורים שיש בגן ילד/ילדים חולים (בלי לפרט שמות) ויכולה להיות הדבקה.
  מנהלת מעון מקצועית חייבת לבקש לא להביא ילד חולה רק עם אישור רופא. אולי באותו זמן לא נעים להורים ששלחו ילד חולה וכעת העניין צף מול כל הוריי הגן, אבל אמינות הגננת היא הדבר הכי חשוב שנבנה ביחסיה עם ההורים.
  מטפלת שמקלה ראש בדיווחי אמת ובמחלות ילדים , בגיל רך, תקל ראש בשמירה על בריאותם במעון/גן ועשויה לתת לעצמה הרשאה גם לנהוג בחוסר דאגה לשלומו הפיזי של העולל בכל דרך.

  2. אל תתפתו לנחמדות:
  נהפוך הוא. מטפלת /גננת עניינית וקפדנית היא זו שתשמור על הילד שלכם כשהאימא השנייה תגיע לספר לה את "סיפורי הלילה והבוקר טוב", שלה. זו השקעת מאמצים, אנרגיה וזמן שהם כידוע מוגבלים בסופו של דבר, בדבר הלא נכון.
  מנהלת פעוטון/ משפחתון וצוותה שעסוקים בהתנחמדות ושיחות ארוכות מדי בבוקר ובסוף היום. מקומם ליד הפעוטות ולא להתנחמד עם ההורים. מה שנראה טוב מדי, יפה מדי, מלוקק מדי, לרוב הוא אחיזת עיניים.

  הפעוטונים למיניהם עובדים בתקן מינימאלי לא מקסימלי ולכן הזמן בו שוהה מנהלת המשפחתון בשיחות בוקר חנפניות עם ההורים, אולי עושה טוב רגעית בלב, להורים צעירים, אבל שם לא מקומה. אם רוצים למסור מידע על אוכל, בעיות בלילה, חששות למיניהן, זו יכולה להיות שיחה קצרה עניינית ולרוב כדאי לשלוח ממסרון או להשאיר הוראות למתן תרופה בכתב. קצר ולעניין.

  הוא הדין בפרידות מתנחמדות מדי בסוף היום. זה לא הזמן לשיווק המעון. זה הזמן להשגיח בעשרות עיניים מי בא לקחת את הפעוט ואם מותר לא, האם השער סגור?! האם פעוט שממתין להוריו, זחל החוצה לרחוב כשהגננת צחקקה עם הורה אחר...
  תינוק בן שנה לא צריך יום הולדת גרנדיוזית בגן, אירועים ומתנות. יותר חשוב שהכסף והזמן יושקעו בעוד איש צוות, בניקיון, באיכות המזון. כל הפעילויות החברתיות בהשתתפות הורים, ומסיבות בגן, עד גיל שנתיים, נעשות בשביל ההורים. תינוק בן שנה וחצי לרוב אינו מבדיל ביו אחשוורוש לאנטיוכוס ופרעה. גנים במעורבות הורים, ציינו זאת לפניכם. אין צורך בחגיגות מפוארות, הן מראות על חשיבה עסקית ולא חינוכית.

  תמונות וואטסאפ ודיווחים להורים במשך כל היום מעידים על העדר מקצועיות בסיסית, כניעה לתכתיבי הורים ובעיקר רצון לשווק את העסק. חשבו שהמטפלת שולחת לא רק לך דיווח אלא לכל הורה עם התמונה וכמה מילות נחמדות, במקום להיות עם הילדים בהאכלה או משחק או החלפה. רק במקרים בהם נדרש מעקב יש לעשות זאת ובקצרה.

  3. אורות אדומים בתכנון מבנה המעון/גן ותכנית הפעילות:

  קחו המלצות מהורים שהיו במעון/ גן /משפחתון ולא על מנהלת המקום בלבד, אלא על הצוות עצמו בעיקר על קביעות הצוות. מקום שהיו בו חילופי צוות רבים, אומר דרשני. לבדוק עם מנהלת המעון האם יש לה צוות לגיבוי למחלות של מטפלות? האם יש לה מספיק אנשי צוות לאורך כל שעות הפעילות ולא רק בבוקר? בעידן הפייסבוק אין כלל בעיה לקבל המלצות מהורים שאינכם מכירים ושמם לא נמסר ע"י מנהלת המקום.

  שימו לב כאשר אתם באים לבחור מעון/ משפחתון/ צהרון, האם ישנה הפרדה בין שטחי הפעילות של הילדים הזוחלים או הקטנים ממש, לגדולים באופן בו הגדולים אינם יכולים לעבור לחצר, לכניסה, לשטחי פעילות אחרים, דרך מרחב הפעילות של הקטנים מהם. לא להסתפק בכך שיש מטפלת שמשגיחה על הקטנים מפני הגדולים. זה לא יכול לקרות תשע שעות ביום.

  האם יש שטחי פעילות או חדרים שאסור להורים להיכנס?

  אם הגעתם האם אתם צריכים להמתין זמן רב עד שפותחים לכם את דלת הבית?

  האם אתם שומעים מעבר לדלת/ שער /גדר, קולות של התארגנות כי הקדמתם להגיע?

  שימו לב מהם נוהלי העבודה במעון:
  • קביעות הצוות וגודלו: האם יש מספיק כוח אדם ולא שוחקים את המטפלות עד סוף כוחותיהם. העדר אנשי צוות ותחלופה הם סימן רע. לא להתבייש לברר מי הם אנשי הצוות כמה זמן הם עובדים במקום הספציפי, מה ניסיונם? מי בפועל מנהל את הפעילות, מהן ההכשרות של שאר המטפלות בצוות? האם יש מערך הדרכות קבוע למטפלות בגן? כמה אנשי מקצוע אחרים נוספים נכנסים למעון? ככל שישנם אנשי חוץ רבים יותר, כך הפיקוח גדול יותר. לא תמיד נכון אבל חשוב לשים לב, האם מדובר ברשת פרטית? רשת ציבורית. כמה זמן שוהה מנהל/ת המקום, במקום עצמו?
  • סדרי החלפת חיתולים: לפי הריח? סבב בדיקה קבוע? יש רישום? החלפת חיתולים צואים עם כפפות? (צואה היא בעלת חיידקים פתוגניים ברמה הגבוהה ביותר וממש עשויה לסכן חיים, גם של המטפלות) האם יש חדר או מרחב ייעודי לילדים חולים עד שהוריהם יגיעו לאסוף אותם מהגן? האם מנגבים היטב את הישבן הקטן? הוא שהילד שלכם הוא "לא נקי", האם "בורחים" לו יותר מהרגיל צרכים לחיתול או לבגדים? זה עשוי להעיד או על הזנחה או על פחד.
  • מתן תרופות: לפי זיכרון? מבקשים הנחיות כתובות וזה שמור במקום ייעודי? מטלפנים להורים?
  • רגישויות: לפי זיכרון? כתוב בלוח ייעודי?
  • חומרי ניקוי: לא חשוב, מה שמנקה, חומרים ייעודיים לחיטוי ידיים ופזורים במרחבי המעון (אלכוהול מגבונים, בקבוקים). האם יש ריח של שתן במקום? ריח של אוכל עז?
  • נוהל לקיחה והוצאה מהגן: לפי זיכרון ? כתוב במקום ייעודי? ימים ארוכים יותר כתובים?
  • נוהלי כניסת הורים לגן: בכל שעה? בתיאום? לפי הצורך הייעודי ואי אפשר להיכנס לכל מקום בגן? הורים לא אמורים להגיע בכל שעה לגן. יש שעת הגעה בבוקר גם במשפחתון פרטי שעולה כסף רב, אלא אם יש סיבה ידועה (בדיקת רופא).
  טיילת של הורים חרדים הגורמים להמולה ולהפניית תשומת לב מהפעוטות, הגעה אחרי השעה תשע עשויה לשבש את כל פעילות האכלה והשינה של הפעוטות. מכאן קצרה הדרך ליום משובש ולשנת לילה משובשת בבית. שנת יום נכונה והאכלה נכונה ובזמן, היא תנאי לשינת לילה טובה. לכן נוהלי הגעה לגן של הורים חרדים או מאחרים, צריכים להיות נוקשים.
  האם ישנה ערנות מוגברת בין השעות שלוש וחצי לחמש בהן השער נפתח ונסגר ללא סוף? יש שמירה נוספת על ילדים?
  • שמירה על סדר וניקיון: להסתכל בדיוק כמה הגן נקי בכל מקום כיוון שהילדים זוחלים ומכניסים הכול לפה. ילדים שהגיעו קודם לכן וכבר משחקים, לשים לב ולראות שאין חלקי משחק פזורים בדרך שעשויה לסכן צעירים מהם. לשים לב שיש מנקה בשעות הכניסה בבוקר לגן. לשים לב שגדולים לא שוהים בבוקר באותו מרחב עם עוללים, כדי לחסוך בהוצאות שכר עבודה למטפלות.
  • סדרי שינה: היכן ישנים הילדים מזרונים על הרצפה? טרמפולינות, לולים? חלקית מהכול? יש חדרי שינה נפרדים. חלל גדול לכולם? לכל הסדר שינה ישנם עלות וחסרונות, שימו לב אם מתאים לפעוט לישון בטרמפולינה? האם יש מקום שהיה נעים ונפרד לילד חולה עד שהוריו מגיעים?

מעבד...
X